Tartu Montessori Kool
Tartu Montessori Kodu eesmärk on avada Tartus esimene autentne Montessori pedagoogikal tegutsev kooliklass, mis toetaks iga lapse individuaalset arengut ning avaks uksed eneseteadlikkusele, loovusele ja õpirõõmule.
Tartu Montessori Kodu eestvedamisel alustas 2023. aasta sügisel Montessori pedagoogikal põhinev eelkool. Kahel päeval nädalas saavad 12 eelkoolis käivat last kogeda autentset Montessori koolipäeva, kuhu kuuluvad töötsükkel, lõuna, keskkonna eest hoolitsemine ning õues viibimine. Eelkooli juhendab Merilyn Rang, rahvusvahelise väljaõppega Montessori juhendaja lastele vanuses 6-12. Eelkooli lastevanemate eesmärgiks on avada Tartus esimene autentne Montessori pedagoogikal tegutsev kooliklass.
Praeguste plaanide kohaselt avatakse Tartu esimene Montessori kooliklass 2024. aasta sügisel. Laste juhendajana alustab tööd AMI 6-12 diplomiga juhendaja, kes juhindub oma töös autentsest Montessori pedagoogikast. Tegemist on liitklassiga, klassiga liitumiseks peab lapsel olema varasem kokkupuude Montessori pedagoogikaga, nt lasteaias ja/või kodus.
Soovid liituda?
Kui sa ei ole oma huvist kooliklassi osas veel märku andnud täida lingil olev ankeet.
Kooliklassi õpikeskkond
Montessori pedagoogikal tegutsev kooliklass on õpikeskkond, mis erineb traditsioonilisest klassiruumist nii õpetaja ja laste rolli kui ka füüsilise keskkonna poolest. Montessori kooliklass on liitklass, kus käivad eri vanuses lapsed, kuid keskkond on loodud iga lapse individuaalse arengu toetamiseks, pakkudes talle piiritletud vabadust.
“Piiritletud vabadus” tähendab, et lapsel on võimalus klassiruumis vabalt liikuda, ainetunnid ei ole ajaliselt määratletud ning laps saab valida ise õppetegevusi vastavalt oma huvidele ja vajadustele. “Piiritletuse” osa vabadusest ei tähenda Montessori pedagoogikas ainult reeglite järgimist, vaid ka isikliku vastutuse võtmist oma õppimise eest. Montessori klassiruumis laps mõistab, et töötsükkel on aeg pühenduda ja keskenduda enda valitud tööle. “Piiritletus” tähendab töötsükli ajal töörahu säilitamist, õppimisele keskendumist, klassiruumis seatud reeglite järgimist ning juhendajaga koos seatud eesmärkide täitmist.
Montessori klassiruum on varustatud spetsiaalsete Montessori õppevahenditega, mis on loodud atraktiivsed ja käegakatsutavad, pakkudes lapsele võimalust õppida läbi praktilise tegevuse ja avastamise.
Tartu Montessori kogukonna eestvedaja ja lapsevanem Helis Luik-Lindsaar ütles intervjuus Tartu Postimehele: “Montessori klassiruumide õppe- ja töövahendid on väga erilised. Lapsele ei õpetata kujundeid töövihiku jooniste abiga, vaid lapsed õpivad näiteks kera kuju tundma seda oma käte vahel hoides.”
Montessori klassis puudub õpetaja selle kõige tavalisemas tähenduses. Montessori klassiruumis on juhendaja, kelle roll on toetada ja juhendada last tema õppeprotsessis, kuid mitte dikteerida ega juhtida seda. Juhendaja on pigem vaatleja ja abistaja, kes jälgib laste tegevusi, märkab nende huvisid ja vajadusi ning aitab neil leida sobivaid tegevusi ja materjale. Juhendaja roll on ka luua positiivne ja toetav õhkkond, kus laps tunneb end turvaliselt ning julgeb katsetada, eksida ja uuesti proovida.
Montessori pedagoogika üheks eesmärgiks on kasvatada ennastjuhtivat õppijat, kes on võimeline oma teadmiste omandamist ise juhtima ja vastutama. See tähendab, et laps õpib ise otsustama mida, millal ja kuidas õppida, samuti hindama oma edusamme ja mõistma oma õppimisprotsessi.
Montessori kooliklass on koht, kus laps saab kasvada ja areneda oma tempos ja viisil, toetudes oma huvidele ja vajadustele. See on koht, kus laps saab õppida olema ennastjuhtiv, eneseteadlik ja loov isik, kes tunneb rõõmu õppimisest ja avastamisest.
Soovid liituda?
Kui sa ei ole oma huvist kooliklassi osas veel märku andnud täida lingil olev ankeet.